Uvediem zopár informácií, ktoré môžu pomôcť pri výbere notebooku.

Typ procesoru:                                AMD  vs. Intel; 

Procesor predstavuje „mozog“ počítača. Dvaja najznámejší výrobcovia procesorov sú spoločnosti AMD a Intel. Modely od spoločnosti Intel sú považované skôr za tie výkonnejšie a modely od spoločnosti AMD sú považované za ekonomickú voľbu. 
Niektoré novšie procesory už obsahujú aj v sebe zabudované grafické jednotky, ktoré sú schopné poskytnúť relatívne vysoký výkon aj pri náročnejších aplikáciách. (Napríklad procesory Intel i5)

Procesory podľa výkonu:

INTEL CELERON alebo AMD rada E,

výkonnejšie Intel Core i3 alebo AMD rada A,

výkonné procesory pre hry a grafické aplikácie – Intel Core i5, Intel Core i7.

Počet jadier:

Počet jadier môže veľmi výrazne ovplyvniť výkon, keďže novšie aplikácie dokážu využívať výkon viacerých jadier pre niekoľko súčasne vykonávaných úloh.                 

Frekvencia procesora:                  

Frekvencia procesora udáva skutočnú funkčnú rýchlosť jadra procesoru.

„Základnými parametrami, na ktoré sa užívateľ pri výbere procesora pozerá, je taktovacia frekvencia procesora a počet jeho jadier. Frekvencia (bežne 1 - 4 GHz) de facto znamená rýchlosť, viac jadier možno zjednodušene chápať ako viac procesorov na jednom čipe. Je teda lepší jednojadrový procesor s vysokou frekvenciou, alebo viacjadrový s nižšou? Odpoveď nie je jednoznačná, záleží totiž na použitom softvéri. V ideálnom prípade víťazí viacjadrový procesor, nakoľko nižšia frekvencia znamená nižšie napätie, nižšiu spotrebu a tým aj nižšiu teplotu a hlučnosť. Avšak nie každý OS či program umožňuje paralelné vykonávanie inštrukcií na viacerých jadrách. Windows 7 a väčšina jeho aplikácií s tým nemajú problém“ ( Prevzaté z článku D. Fuseka: Vyznajte sa v počítačoch – procesory[1])

Dovetok:
 Je nepríliš rozšíreným faktom, že vývoj procesorov predbehol vývoj iných komponentov. A aj pre tento dôvod (a pár ďalších) nemusíte pri kúpe počítača na bežné používanie vyhľadávať zostavy s papierovo silným procesorom najnovšej generácie. Pre fungovanie bežných aplikácií totiž nemusí byť  úbytok výkonu pri kúpe počítača s papierovo slabším procesorom podstatný.    

Vyrovnávacia pamäť (cache):    

Vyrovnávacia pamäť procesora (cache) sa používa na dočasné uchovávanie dát alebo sekvencií programu a slúži na zníženie priemernej doby prístupu do hlavnej pamäti. Tento proces urýchľuje celkový chod počítača.

Veľkosť pevného disku:               Údaj udávaný v GB najčastejšie

Typ pevného disku:       HDD vs. SDD

HDD, čiže takzvaný pevný disk, je najrozšírenejší druh dátového úložiska pre PC. Oproti SSD diskom majú HDD disky niekoľko podstatných výhod aj nevýhod. SSD disku sú rýchlejšie, nehlučne, odolné voči otrasom a majú aj nižšiu spotrebu energie. HDD disky sú však ešte stále omnoho lacnejšie a majú taktiež vyššiu životnosť a kapacitu.
Do budúcna sa omnoho častejšie budú vyskytovať hybridné úložiská spájajúce výhody jedného aj druhého typu diskov. Základ tejto kombinácie tvorí malý SSD disk, na ktorom je umiestnený operačný systém a najčastejšie používané programy, vďaka čomu sa počítač zapne rýchlejšie – a aj počas bežného používania je bleskový a najmä tichý. SSD disk dopĺňa HDD disk, na ktorom „skladujete“ ostatné programy a užívateľské data, ako napríklad filmy, hudbu, fotky a pod.

Rýchlosť otáčok (RPM):                              

Počet otáčok za minútu (RPM) je primárny ukazovateľ rýchlosti HDD disku. 5400 otáčok predstavuje nižší (napriek tomu pomerne rozšírený) štandard, 7200 otáčok je charakteristických pre prevažnú väčšinu diskov a hodnotami nad 10 000 RPM nájdeme v diskoch a zostavách vyššej triedy.

Veľkosť operačnej pamäte:      

Operačná pamäť je priestor , v ktorom bežia všetky súčasne spustené programy. Ak je dostatočne veľká pamäť, programy bežia svižne. Ak sa rozsiahle programy počítačových hier „zmestia“ do pamäte, tak ich je možné spúšťať. Ak je pamäť menšia, môže dôjsť k situácii, že veľké programy (grafické systémy, hry) sa nezmestia do pamäti a nejdú spustiť.

Počet pamäťových slotov/Počet voľných pamäťových slotov:  

Číslo udáva koľko voľných miest pre pamäť RAM je už obsadených a koľko ich je ešte voľných a použiteľných pre dodatočné navýšenie pamäte.

Typ grafickej karty:        

Integrovaná vs. Dedikovaná:

Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma druhmi grafických kariet je ten, že dedikované grafické karty majú vyhranenú svoju vlastnú pamäť a sú nezávislé na RAM počítača. Integrované grafické karty nemajú vlastnú pamäť  a zdieľajú systémovú pamäť.

Preto sú dedikované grafické pamäte výkonnejšie, vyžadujú aktívne chladenie a sú energeticky náročnejšie ako integrované grafické karty. Z tohto dôvodu sa ich najčastejšie využívajú hráči, profesionálni grafici alebo špecializovaní projektanti. Naproti tomu Integrované grafické karty bývajú spravidla lacnejšie, energeticky úspornejšie a majú taktiež vplyv na životnosť batérie. Integrované grafické karty ešte môžeme rozlíšiť podľa toho, či sú zabudované v procesore alebo na základnej doske.

Grafické karty sa najviac používajú od spoločností AMD a NVIDIA.

Dovetok: Progres v oblasti integrovaných grafických kariet priniesol zaujímavý efekt – sú rýchlejšie, úspornejšie, efektívnejšie a dokonca lacnejšie. Práve z tohto dôvodu integrované grafiky vytláčajú dedikované grafické karty z notebookových zostáv.
Preto odporúčame aj vám prehodnotiť výber výslednej zostavy PC alebo notebooku.

Pre lepšie porovnávanie výkonnosti grafických kárt odporúčame porovnať viaceré modely pomocou testov – tzv. „Benchmark-ov“. Nájdete ich napr.[2] aj na: http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html

    

Mechanika(y):                

S miniaturizáciou prenosných dátových úložísk klesol aj dopyt po mechanikách zabudovaných do notebookov. Preto najmä menšie notebooky až na výnimky neobsahujú optickú mechaniku. Dokonca aj niektoré z väčších notebookov využívajú uvoľnené miesto, napríklad aj pre zlepšené chladenie. Ďalším dôvodom stále menšieho používania mechaník je to, že ako prenosná externá pamäť sa čoraz viacej používa USB kľúč.

Numerická klávesnica:                

Numerická klávesnica môže chýbať pri niektorých menších notebookoch alebo pri netbookoch. V prípade potreby častého zadávania číslic preto odporúčame zakúpiť externú numerickú klávesnicu alebo notebook s numerickou klávesnicou..

Batérie :             

Výdrž batérie notebooku je veľmi dôležitým parametrom pre mnohých užívateľov. Mnohí používajú svoj notebook odpojený od siete elektrického napätia (v autobusoch, vo vlakoch, na prednáškach, ...) a tak potrebujú batériu s vysokou kapacitou.

Výdrž batérii je závislá od: -  počtu použitých článkov – čím viac článkov tým vyššia kapacita

-          použitého hardvéru (výkonné procesory, samostatné grafické karty výrazne znižujú výdrž batérie)

-          použitia šetriacich režimov notebooku (zníženie jasu displeja, vypnutie nepoužívaných aplikácii...)

Výdrž batérii sa pohybuje od 2 hodín do 9 hodín (existujú notebooky s ešte dlhšou výdržou batérie)

 Pripojenie:

 Samozrejmosťou notebookov je aby mali pripojenie cez WIFI. Často sa zíde aj pripojenie k pevnej sieti cez konektor RJ-45. Mnoho notebookov má možnosť pripojenia cez BlueTooth. Toto pripojenie je vhodné pre spojenie s mobilnými telefónmi, spojenie s bezdrôtovou klávesnicou alebo s bezdrôtovými sluchátkami.

Konektory:

Ak používate externé monitory, zíde sa konektor VGA. Veľmi dobrou voľbou je konektor HDMI, pre pripojenie LCD TV a pozeranie napr. filmov. Nutnosťou každého notebooku je konektor USB 2.0 alebo USB 3.0. Pre používateľov, ktorí veľa fotia je veľmi dobrou voľbou čítačka pamäťových kariet.

Čo je USB 3.0:

Nové rozhranie USB 3.0 s prenosovou  rýchlosťou až 4,8 Gb/s je 10x rýchlejšie ako klasické USB 2.0 a je taktiež spätne kompatibilné s USB 2.0 (zariadenie s USB 3.0 môžete pripojiť do bežného USB 2.0 portu).

Čistá hmotnosť:  

Údaj sa uvádza v Kg. Celkový trend smeruje k: http://bugemos.com/komiksy/096-ultrabook.jpg



[1] http://www.techbox.sk/temy/c2528/vyznajte-sa-v-pocitacoch-procesory.html

Anketa

Páči sa Vám naša stránka?

Ano - 55%
Nie - 41.7%
Neviem - 3.3%

Celkom hlasov: 60
Hlasovanie pre túto anketu bolo ukončené na: december 31, 2015